Praha kritizuje novelu, která zakáže městské policii měřit rychlost

30. června 2008 v 14:21 | Kateřina Bouda Kašparová |  ZPRÁVY ČR
PRAHA (WR) - Praha zásadně nesouhlasí se změnou zákona, která městským a obecním policiím odebírá možnost měřit rychlosti. Podle Rudolfa Blažka, prvního náměstka primátora Prahy, jde o individuální poslaneckou iniciativu, která nebyla s městy a obcemi projednána a neprošla žádnou věcnou diskusí.

"Diskusi se Praha nebrání, ale konstatuje, že taková diskuse vyžaduje určitý rámec a časový prostor, který již nyní může vytvořit pouze senát, který bude zákon projednávat a případně prezident a jeho rozhodnutí, zda zákon podepíše," připomíná Blažek.

Pro nesouhlas se změnou má dle jeho slov Praha vážné důvody. Město investovalo do systémů kamer a měření rychlosti stovky milionů korun. "Tyto peníze a technika přitom nejsou investovány a zaměřeny na finanční inkaso od motoristů, jejich hlavním posláním je prevence, a proto také Praha místa s kamerami a stacionárním měřením zveřejňuje. Výsledky tohoto přístupu jsou prokazatelné a daleko lepší, než se předpokládalo," zdůrazňuje Blažek.

Za poslední rok poklesl na komunikacích v hlavním městě počet usmrcených o 41 procent. Pokud srovnáme doposud vyhodnocená období let 2007 a 2008 (leden až květen), poklesl počet dopravních přestupků na měřených úsecích komunikací o jednu čtvrtinu, což je pokles mimořádně výrazný. Přitom současně v měřených úsecích narostl meziročně počet projíždějících aut o osm milionů vozů.
"Pozitivní efekt instalace kamer a měřící techniky je z těchto čísel naprosto jednoznačný a prokazatelný. Praha vyšla ze základního faktu, že cena lidského života je finančně nenahraditelná, proto do dopravní prevence v posledních letech investuje obrovské sumy. A tomuto úkolu uzpůsobila i práci městské policie," říká dále Blažek.

Legislativní změna dle něj tuto práci do značné míry neguje, protože je všeobecně známo, že kapacity Policie ČR v hlavním městě jsou již dnes nedostatečně a další úkoly nebude schopna zvládnout. "Tento, z našeho pohledu neuvážený a unáhlený krok, je proto mimo jiné znevážením obrovské práce a investic, které Praha snížení nehodovosti věnovalo. Jeho důsledkem bude zvýšení nehodovosti v Praze, kterou se doposud daří úspěšně snižovat," kritizuje novelu Blažek.
logoVydavatel: Ochrana obyvatel
Redaktor: Kateřina Bouda Kašparová
e-mail: kasparova@ochranaobyvatel.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.