Zastupitelstvo JČ kraje podpořilo protipovodňová opatření

30. června 2008 v 14:19 | Kateřina Bouda Kašparová |  ZPRÁVY JIHOČESKÝ KRAJ
ČESKÉ BUDĚJOVICE (WR) - Protipovodňová opatření za 25 milionů korun podpořili jihočeští zastupitelé v rámci vyhlášeného grantu na ochranu před povodněmi v roce 2008. Celkem za období 2005 - 2008 bylo zatím schváleno více než 65 milionů korun.

"Všechny předložené projekty musely být v souladu s koncepcí protipovodňových opatření Jihočeského kraje. Dbáme tak na to, aby při manipulaci s odtokem nežádoucí vody nedošlo ke zhoršení záplav na jiném místě v povodí," sdělil krajský radní Jiří Netík. Zdůraznil, že kraj se snaží podporovat obce a města při řešení místních záplav, které jsou vzhledem k lokálním údajům jen těžko předvídatelné. Grantem tak podporuje kromě vlastních projektů do výše 70 procent i zpracovávání studií odtokových poměrů, které zjistí, kudy si voda razí cestu a kde je nevíce nebezpečná. "Velkými projekty protipovodňových opatření se v Jihočeském kraji zabývá stát. To je například případ rekonstrukce Novořeckých hrází na Lužnici, která skončila 19. června," vysvětlil Netík.

V krajském grantu uspělo podle radního 20 projektů, které podaly jihočeské obce a města. Za krajské peníze tak například vzniknou suché nádrže u Třeboňské silnice, které plánuje vystavět obec Štěpánovice. České Budějovice uspěly s projektem na odbahnění rybníka Stařeček a opravu jeho bezpečnostního přelivu. Malenice zrekonstruují stejnojmennou vodní nádrž a obec Vlastiboř postaví v rámci protipovodňových opatření nový most a stavidla. "Dotaci získá rovněž obec Benešov nad Černou, která je velmi pravidelně zaplavována při přívalových srážkách zdejší říčkou Černá," doplnil Netík.

Vybrané podpořené projekty (Žadatel/projekt):
Město Písek/ protipovodňová opatření na břehu řeky Otavy
Město Hluboká nad Vltavou/ protipovodňová opatření Líšnice
Město České Budějovice/ odbahnění a oprava přelivu rybníka Stařeček
Obec Benešov nad Černou/ zkapacitnění toku Černá
Obec Tchořovice/ opěrné zdi v rybníce Dolejší Tchořovice
Obec Malenice/ oprava hráze vodní nádrže Malenice
Obec Vlastiboř/ výstavba nového mostu a stavidel.
logoVydavatel: Ochrana obyvatel
Redaktor: Kateřina Bouda Kašparová
e-mail: kasparova@ochranaobyvatel.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.